This post is also available in: English
С моя любим “Instagram husband” проверихме това и тествахме най-новия Samsung Galaxy S9+ (в момента най-нашумялата и последно излязла технологична джаджа – смартфон) и сигурна съм, че ще са ви много интересни резултатите… И двамата излязохме от зоната си на комфорт, особено Кало, който по продължението на ръката си има вече слял се с него фотоапарат. Ще ви споделим и малко повече за обработката след това (един от най-често задаваните ви въпроси), както и пример за преди и след обработка с Photoshop (неговата) или VSCO (моята). Разликата е огромна и много влияе за крайния резултат след това, поне според мен. Да започваме!
Предимства и недостатъци при снимането с телефон
Компактен, бърз и удобен е! Чувала съм от приятели, че когато фотограф насочи голям DSLR фотоапарат срещу тях те се чувстват супер неудобно, сковават се, не искат да ги снимат и съответно, когато ги снимат с телефон им е много по-лесно и приятно, отпускат се, по-истински са. Аз лично не мога да разбера това, защото съм преодоляла тази бариера с неудобството пред камерата (все пак съм жена на фотограф) и дали ще изляза добре или не на снимка – не ми пука чак толкова, отпускам се винаги, пък каквото излезе, важното е да се чувстваш добре.
Разбира се, не мога да отрека най-голямото предимство на това да снимаш с телефон – по-удобно е, по-бърз си и не изпускаш моменти, всичко ти е под ръка, не се забелязва чак толкова и съответно този, когото снимаш се чувства по-добре.
Но те ограничава сякаш или пък не? Най-големият недостатък при снимането с телефона досега за мен беше, че снимките от смартфона не съдържаха достатъчно информация в себе си (RAW) – суров формат и възможност да си настроиш устройството спрямо конкретната ситуация (за разлика от фотоапаратите) и не ти позволяваха да извадиш най-доброто от кадъра при обработката след това. Обаче технологиите сериозно се развиват и вече можеш да контролираш нещата дори и при снимането с телефон. Обективът на новия Galaxy S9+ разполага с бленда F1.5 и F2.4 за по-светли и чисти кадри на тъмно, както и определено по-добър фокус и боке. Но най-хубавото, според Кало е, че разполага със собствен суров формат, който ви позволява да извадите от кадъра нужната “информация”, която той носи и която от обикновения jpg формат не можете.
В тази връзка искам да ви покажа и как обработихме кадрите си след това. Пускам ви пример за напълно суров кадър преди и след обработката с Photoshop на Кало. Виждате ли детайлите в небето, които успяхме да извадим от кадъра? Това стана благодарение на този суров формат, за който по-горе ви разказах. Останалото е баланс между светлина, сатурация и цветове. Ако ви е интересно повече за обработката в детайли как става, може с Кало да направим едно видео по темата, защото темата е наистина много дълга и богата?
Споделям ви и пример за това как аз обработвам кадрите си (само с VSCO) и същият този кадър през погледа на Кало. Най-голямата грешка или по-скоро недостатък при този тип обработка (моята само с VSCO) е, че каквото и да правим като корекции те автоматично важат за целия кадър, ако даден филтър изглежда добре за небето, то за кожата ни може да не стои чак толкова добре, ако искаме да направим по-светла само дадена част, то VSCO изсветлява целия кадър и лесно може да загубим детайлите, да “прегорим” дадени части и тн. Познато ви е нали? Вижте детайлите в небето, които аз загубих при обработката си в сравнение с кадъра на Кало…
Телефонът Samsung Galaxy S9+ наистина се представя доста добре и успяхме да си заснемем кадрите, които искахме и то без проблем, въпреки лошото време и ограничената светлина. Разполага и с други интересни глезотии като AR emoji (камерата, която те превръща в емоджи, за да си различен от останалите, наистина много готино) и Super Slow-mo (супер забавен кадър, 960 кадъра в секунда), които изглеждат доста обещаващо, но не успяхме чак толкова детайлно да тестваме…
Професионалните фотографи, според мен, никога няма как да изоставят фотоапаратите си и да признаят подобно устройство за добро (все пак живея с един такъв и ми е ясно), но за нормалните хора и “аматьорите фотографи” като нас (аз самата се считам за такава) подобни устройства ни вършат повече от перфектна работа, а ако успеете да овладеете предимствата и възможностите, които това устройство има, можете да постигнете страхотни резултати, според мен.
Затова ако сте блогър и сега започвате да се занимавате с това, моят съвет е да не инвестирате веднага в чак толкова скъпа техника като професионален фотоапарат и обективи (много често те събират прах след това, ако покупката ви е била породена само от факта, че сте виждали, че другите снимат с DSLR и така трябва), спокойно можете да снимате с добър смартфон в началото, има много примери за успешни блогъри и влогъри, които снимат с телефон. И едва чак, когато усетите липсата на дадена функция и нуждата да преминете на по-следващо ниво, защото нещо не ви достига, тогава вече си заслужава да инвестирате, защото покупката ви ще е осъзната и добре обмислена.
……………………………………………………………….
Шапка и очила – Parfois
Боти – Ingiliz
Панталон – H&M STUDIO S/S 2018
Риза – Other Theory
What do you think?